जनता टाइम्स

१९ भाद्र २०७९, आईतवार १४:३२

विश्वको सबैभन्दा खतरनाक सिमाना, ४ हजार मानिस रहश्यमय ढंगले गायब भए


एजेन्सी, १९ भदौ । अमेरिकी राज्य टेक्सासको इगल पासमा अत्यन्तै खतरनाक सीमा पार गर्न खोजेका रियो ग्रान्डमा कम्तीमा नौ शरणार्थीको शव फेला परेको छ । यो जानकारी अमेरिका र मेक्सिको सीमा सुरक्षा अधिकारीहरूले दिएका छन्।

यूएस भन्सार र सीमा सुरक्षा (सीबीपी) र मेक्सिकन अधिकारीहरूले भनेका छन् कि मानिसहरूको ठूलो समूहले भारी वर्षा पछि यस क्षेत्रमा बग्ने नदी पार गर्ने प्रयास गरेक थिए।

शरणार्थी पक्राउ
सीबीपीको बयानका अनुसार अमेरिकी अधिकारीहरूले छवटा शव फेला पारेका छन् भने मेक्सिकन टोलीले थप दुईवटा शव फेला पारेका छन्। अमेरिकी अधिकारीहरूले नदीबाट थप ३७ जनालाई उद्धार गरेका छन् र थप १६ शरणार्थीहरूलाई हिरासतमा लिएका छन्, जबकि मेक्सिकोका अधिकारीहरूले ३९ शरणार्थीहरूलाई हिरासतमा लिएका छन्।

सीबीपीले शरणार्थीहरू कुन देशका थिए भन्ने बताएन र उद्धार र खोजी अभियानमा थप जानकारी दिएन। सीमावर्ती डेल रियो सेक्टर अवैध रूपमा सीमा पार गर्ने सबैभन्दा व्यस्त ठाउँ बनेको छ । यसमा ईगल पास पनि समावेश छ । यस क्षेत्रले छिट्टै टेक्सासको रियो ग्रान्डे उपत्यकालाई पछाडि पार्न सक्छ, जुन गत दशकदेखि अवैध सीमा पार गर्ने सबैभन्दा अनुकूल स्थान भएको छ।

सिबिपी ले गत महिना एक प्रेस विज्ञप्तिमा भन्यो कि उसले अक्टोबर देखि जुलाई सम्म यस क्षेत्रमा २०० भन्दा बढी शरणार्थीहरूको शव फेला पारेको थियो । जुलाईमा, करिब ५० हजार शरणार्थीहरूले डेल रियो क्षेत्रबाट सीमा पार गर्ने प्रयास गरेका थिए। जबकि रियो ग्रान्डमा यो संख्या करिब ३५ हजार मानिस रहेको छ । ईगल पास अमेरिकी सहर सान एन्टोनियोबाट करिब २२५ किलोमिटर दक्षिणपश्चिममा पर्छ।

शरणार्थीको आकर्षण
तपाईं ईगल पास पार गरेर सजिलै अमेरिका प्रवेश गर्न सक्नुहुन्छ। पछिल्लो समय यो स्थान शरणार्थीहरुको मनपर्ने ठाउँ बनेको छ । यो अहिले विश्वकै व्यस्त करिडोर बनेको छ जहाँबाट अवैध सीमा नाका ओसारपसार गर्न सकिन्छ । यसको सबैभन्दा ठूलो कारण यहाँ लागुऔषध तस्करहरूको अनुपस्थिति हो र यस्तो अवस्थामा शरणार्थीहरूले यसलाई सुरक्षित ठाउँ ठान्छन्।

सेन्ट्रल अमेरिका एन्ड मेक्सिको पॉलिसी इनिसिएटिभकी स्टेफनी लाउरेट भन्छिन् कि यो ठाउँले खतरनाक शहरहरूबाट शरणार्थीहरूलाई हटाउँछ । यस क्षेत्र हुँदै करिब ४०० किलोमिटर लामो रियो ग्रान्डी नदी बग्छ। यही नदीको कारणले गर्दा इगल पास सबैभन्दा खतरनाक सिमाना बन्दै गएको छ ।

यस नदीको बहाव जुनसुकै बेला परिवर्तन हुन्छ। साथै यसको बहाव अत्यन्त तिब्र छ । यो नदी तर्ने क्रममा मात्र शरणार्थीले ज्यान गुमाउँछन् ।

मानिसहरू नदीमा बेपत्ता भए
स्टेफनी भन्छिन् कि कतिपय ठाउँमा नदीमा पानी निकै कम छ र यसलाई पार गर्न सकिन्छ। तर कतिपय ठाउँमा यो निकै खतरनाक हुन्छ । यदि तपाइँ बच्चाहरु संग यो पार गर्दै हुनुहुन्छ वा राम्रो तरिकाले पौडी नजान्ने कसैको सहयोग लिदै हुनुहुन्छ भने, जोखिम चार गुणा सम्म बढ्छ। जुलाईमा सिबिपी द्वारा जारी गरिएको विज्ञप्तिमा भनिएको छ कि अक्टोबरदेखि जुलाईसम्म उनीहरूले यस क्षेत्रबाट २०० भन्दा बढी शरणार्थीहरूको शव फेला पारे। कहिलेकाहीँ मानिसहरू हराउँछन् र फेरि कहिल्यै फेला पर्दैनन्।

डुबेर र डि–हाइड्रेसनले मृत्यु
अमेरिका र मेक्सिकोको सीमा करिब ३११० किलोमिटर लामो छ। संयुक्त राष्ट्रसंघको प्रतिवेदन अनुसार सन् २०२१ मा यहाँ सबैभन्दा धेरै मृत्यु भएको थियो। यसअघि सन् २०१४ मा यो कीर्तिमान शीर्ष स्थानमा थियो । सन् २०१४ देखि हालसम्म यहाँ ४ हजार जनाको मृत्यु भइसकेको छ ।

सन् २०२१ मा ७२८ र त्यसपछि २०२२ को सात महिनामा ४१२ जनाको ज्यान गएको छ । जुन यहाँ चौथो सबैभन्दा खतरनाक महिना हो । यो वर्ष यो महिनामा १३८ जनाको ज्यान गएको छ । अधिकांश मानिसको मृत्यु या त डुबेर वा डिहाइड्रेसनबाट हुने गरेको छ ।

सीमा गस्तीले सन् २०२० देखि मृत्यु हुनेको आधिकारिक तथ्यांक दिएको छैन । सरकारको नीतिको बारम्बार आलोचना भइरहे पनि मुद्दा अघि बढ्न सकेको छैन । नदीमा यति धेरै मृत्युहरू भएका छन् कि सिबिपी पनि गणना गर्न असमर्थ छ। सिबिपीले कहिले पनि अनुमान गर्न सकेको छैन कि कति मानिसहरू अमेरिकी भूमिमा मरे। एजेन्सी आफैले आफ्नो तथ्याङ्क सहि नहुन सक्छ भन्ने स्वीकार गरेको छ।

अझै अमेरिकामा आकर्षण
विज्ञहरुका अनुसार यहाँको यात्रा आफैमा निकै खतरनाक छ । शरणार्थीहरूले खोला पार गर्नु खतरामुक्त छैन, पहाड चढ्नु भनेको आफ्नो ज्यान जोखिममा पार्नु हो। यो पनि विदेशीको रूपमा मेक्सिको पार गर्न खतरनाक छ ।

तर ऊ यो सबै गर्न चाहन्छ किनभने ऊ अमेरिकामा राम्रो जीवन बिताउन चाहन्छ। भेनेजुएलाहरू ईगल पास पार गर्ने शरणार्थीहरूको शीर्षमा छन्, त्यसपछि क्युबा, मेक्सिको, होन्डुरस, निकारागुआ र त्यसपछि कोलम्बिया छन्।