जनता टाइम्स

९ आश्विन २०७९, आईतवार १९:०३

इरानमा हिंसात्मक प्रदर्शन जारी , मृत्यु हुनेको संख्या २६ नाघ्यो


एजेन्सी, ९ असोज । प्रहरी हिरासतमा एक युवतीको मृत्यु भएपछि शुक्रबार बिहान इरानभरि प्रदर्शनकारीहरूको सुरक्षा बलसँग झडप भएको छ। सरकारी टेलिभिजनले हिंसामा मृत्यु हुनेको संख्या २६ सम्म हुन सक्ने बताएको छ ।

इस्लामिक ड्रेस कोडविरुद्ध देशका महिलाहरू सडकमा उत्रिएका छन् । धेरै इरानी सहर र शहरहरूमा विरोध प्रदर्शनको दायरा अस्पष्ट छ । आन्दोलनले २०१९ को आन्दोलनपछिको व्यापक अशान्ति झल्काउँछ । सन् २०१९ मा भएको आन्दोलनको बारेमा मानवअधिकारवादी समूहले सयौं मानिस मारिएको बताएका थिए ।

इन्टरनेट पर्यवेक्षक नेटब्लक्सका अनुसार इरानले पनि इन्टरनेटमा पहुँच बन्द गरेको छ। र्‍याली आयोजना गर्न प्रयोग हुने इन्स्टाग्राम र ह्वाट्सएप जस्ता लोकप्रिय सामाजिक सञ्जालमा पनि प्रतिबन्ध लगाइएको छ ।

राज्य टेलिभिजनका एक न्यूजकास्टरले बिहीबार भने कि २२ वर्षीया महसा अमिनीको अन्त्येष्टि पछि गत शनिबारको विरोध प्रदर्शनदेखि २६ प्रदर्शनकारी र प्रहरी मारिएका छन् ।

उनले आधिकारिक तथ्यांक पछि सार्वजनिक गरिने बताए तर इरान सरकारले विगतमा भएका घटनाबाट मृत्यु हुनेको संख्या आधिकारिक रूपमा सार्वजनिक गरेको छैन ।

राज्य र अर्ध–आधिकारिक मिडियाको बयानमा आधारित एसोसिएटेड प्रेसको तथ्याङ्क अनुसार, हिंसामा कम्तिमा ११ व्यक्तिको मृत्यु भएको छ। हालै, काज्विनका डेपुटी गभर्नर अबोलहसान काबिरीले उत्तर(पश्चिमी प्रान्तका दुई सहरहरूमा भएको हिंसामा एक नागरिक र एक अर्धसैनिक अधिकारीको मृत्यु भएको बताए ।