जनता टाइम्स

११ आश्विन २०७९, मंगलवार १३:२९

इरानमा विरोधको नयाँ अनुहार हदीस नजाफी . . .


एजेन्सी, ११ असोज । इरानमा हिजाबको विरोधमा जनता सडकमा उत्रिएका छन् । विरोध प्रदर्शनमा हिजाब जलाउने र कपाल काट्ने महिलाहरूले विरोध प्रदर्शनको नेतृत्व गरिरहेका छन् । प्रदर्शनकारीलाई रोक्न सुरक्षा बलको कारबाहीमा आइतबार एक २० वर्षीया इरानी महिलाको मृत्यु भएको थियो । उनको मृत्युको घण्टा पछि, हदीस नजाफी अब इरानमा विरोध प्रदर्शनको नयाँ अनुहार बनेको छ ।

पत्रकार र महिला अधिकार कार्यकर्ता मसिह अलाइनजादले २५ सेप्टेम्बरमा हदीसको मृत्यु भएको पुष्टि गरे। उनले हदीसको भिडियो पनि सेयर गरेकी छिन्, जसमा उनी परफॉर्मन्समा सहभागी हुन तयार थिइन् । सेप्टेम्बर १६ देखि जारी आन्दोलनमा ५७ जनाको मृत्यु भइसकेको छ ।

एलिनेजादले एउटा भिडियो सेयर गरिन् जसमा उनी कपाल बाँधेर कारज सहरमा चलिरहेको विरोध प्रदर्शनमा भाग लिन तयार देखिन्छिन् । इस्लामिक गणतन्त्र सुरक्षा बलहरूले महिलाको छाती, अनुहार र घाँटीमा छवटा गोली हानेका थिए। अहिले इरानको सामाजिक सञ्जाल हदीसका तस्विर र भिडियोहरूले भरिएको छ ।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार सेप्टेम्बर २१ मा सुरक्षा बलको आक्रमणमा उनको पेट, घाँटी, छाती र हातमा चोट लागेको थियो । उनलाई घम अस्पतालमा भर्ना गरिएकोमा उनको मृत्यु भएको हो । हदीसकी बहिनीले एलिनेजादलाई उनी २० वर्षकी मात्रै भएको बताइन्। मेहसा अमिनीको मृत्युले उनको मुटु चिरिएको थियो । चुप लागेर नबस्ने बताइन् । उनीहरुले उनलाई ६ गोली हाने ।

हदीस नजाफीको सामाजिक सञ्जाल ह्यान्डलले उनी नाच्न मन पराउने गरेको खुलासा गर्छ । उनी इन्स्टाग्राममा रिलहरू पनि बनाउँथिन् । एलिनेजादले अर्को भिडियो सेयर गरेका छन्, जसमा हदीसका परिवारका सदस्यहरू उनको चिहानमा रोइरहेको देखिन्छ । यो भिडियोलाई मानिसहरुले ठूलो मात्रामा शेयर गरिरहेका छन् ।

२२ वर्षीया महसा अमिनीको प्रहरी हिरासतमा मृत्यु भएपछि विश्वभरका इरानी महिलाले विरोध प्रदर्शन गरिरहेका छन् । महसा अमिनीलाई इरानको एथिक्स पुलिसले हिजाब राम्रोसँग नलगाएको भन्दै पक्राउ गरेको थियो। तीन दिनपछि उनी कोमामा गए र पछि उनको मृत्यु भयो ।

कपाल काट्नु र हिजाब जलाउनु इरानमा विरोधको प्रतीक बनेको छ। अमिनीको मृत्युको असर विश्वभर परेको छ । फ्रान्समा आइतबार व्यापक प्रदर्शन भएको छ । प्रदर्शनकारीहरूले इरानी दूतावासतिर र्‍याली गरेका थिए । लन्डनमा पनि यस्तै विरोध प्रदर्शन भएको थियो।