जनता टाइम्स

१३ आश्विन २०७९, बिहीबार १७:४०

पुटिनले शुक्रबार युक्रेनको चार क्षेत्र कब्जा गर्ने


एजेन्सी, १३ असोज । रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले सेप्टेम्बर ३० मा औपचारिक रूपमा युक्रेनका चार क्षेत्रको नियन्त्रण लिनेछन् । उनीहरुले सम्झौतामा हस्ताक्षर पनि गर्नेछन् । यहाँ भोलि मात्र रुसी प्रशासक नियुक्त हुने बताइएको छ ।

रुसी सञ्चारमाध्यमले क्रेमलिनलाई उद्धृत गर्दै मस्कोमा एउटा कार्यक्रम हुने र पुटिनले ऐतिहासिक भाषणपछि युक्रेनी भूभाग आधिकारिक रूपमा आफ्नो कब्जामा लिने बताएको छ ।

रुसी सरकारी स्वामित्वको समाचार एजेन्सी टासले क्रेमलिनका प्रवक्ता दिमित्री पेस्कोभलाई उद्धृत गर्दै रूसी संघमा सम्झौतामा हस्ताक्षर गर्ने समारोह शुक्रबार मस्को समय दिउँसो ३ बजे हुने बताएको छ।

पेस्कोभले भने कि रुसी राष्ट्रपतिले क्रेमलिनमा हस्ताक्षर समारोहको अध्यक्षता गर्नेछन्, त्यसपछि ऐतिहासिक प्रमुखले युक्रेनको कब्जा गरिएका क्षेत्रहरूमा प्रशासकहरू नियुक्त गर्न भाषण दिन सक्नेछन् ।

जनमत संग्रहमा समर्थन प्राप्त भयो
क्रेमलिनले यसअघि युक्रेनको अधिनस्थ डोनेस्क, लुहान्स्क, जापोरिज्ज्या र खेरसनमा भएको जनमत संग्रहमा ९९ प्रतिशत जनताले रुसको पक्षमा मतदान गरेको दाबी गरेको थियो । यसको विपरित, युक्रेन र पश्चिमी देशहरूले युक्रेनी क्षेत्रहरूमा जनमत संग्रहको निन्दा गरे ।

रुसद्वारा पश्चिमलाई धम्की
क्रेमलिनले पश्चिमलाई स्पष्टसँग भनेको छ कि अब यी क्षेत्रहरूमा गरिने आक्रमणलाई रूसमा प्रत्यक्ष आक्रमण गरेको मानिनेछ । गत हप्ता, युक्रेनको डोनेस्क, लुहान्स्क, जापोरिझ्झ्या र खेरसन क्षेत्रमा जनमत संग्रहको घोषणा गर्दै भ्लादिमिर पुटिनले रुसको राष्ट्रिय सुरक्षा खतरामा परेको खण्डमा आणविक हतियारले जवाफ दिने बताएका थिए ।