जनता टाइम्स

१६ आश्विन २०७९, आईतवार १४:३१

इन्डोनेशिया फुटबल स्टेडियम दुर्घटनामा मर्नेको संख्या १७४ पुग्यो, अझै बढ्न सक्ने


एजेन्सी, १६ असोज । इन्डोनेसियामा शनिबार एक फुटबल खेलमा भागदौड मच्चिँदा कम्तीमा १७४ जनाको मृत्यु भएको छ भने ठूलो संख्यामा मानिस घाइते भएका छन् । यसलाई विश्वको अहिलेसम्मकै सबैभन्दा ठूलो स्टेडियम दुर्घटनाको रूपमा वर्णन गरिएको छ।

खेल हारेको टोलीका फ्यानहरु आक्रोशित भएर मैदानमा आएपछि हिंसा भड्कियो । खेल पूर्वी जाभा प्रान्तको अरेमा एफसी र पर्सेबाया सुराबाया बिच चलिरहेको थियो । अरेमा एफसी २–३ ले पराजित भएको देखेर उनका फ्यान मैदानमा प्रवेश गर्न थाले ।

भीडलाई नियन्त्रणमा लिन अश्रुग्यास प्रहार गरिएको थियो । यस अराजकतामा स्टेडियममा भागदौड मच्चिएको थियो । समाचार एजेन्सी एएफपीका अनुसार इन्डोनेसियाको पूर्वी जाभा प्रान्तका प्रहरी प्रमुख निको अफिन्टाले आफ्नो टोलीले खेल हारेको देखेर केही मानिसहरू फुटबल मैदानतर्फ दौडे र उनीहरूलाई रोक्न खोज्दा स्थिति अनियन्त्रित भएको बताए ।

उनले भने, ‘रङ्गशालामा झगडा र अराजकता भएको थियो । ३४ जनाको रंगशालामा र बाँकीको अस्पतालमा मृत्यु भएको थियो । मृत्यु हुनेमा दुई प्रहरी पनि छन् । यो घटनाका धेरै भिडियोहरु सामाजिक सञ्जालमा शेयर भएका छन् ।

अनुसन्धानका लागि टोली आइपुग्यो, अरेमा एफसीमाथि प्रतिबन्ध
इन्डोनेसियाको फुटबल संघ पिएसएसआइले शनिबार राति विज्ञप्ति जारी गर्दै घटनाप्रति दुःख व्यक्त गर्दै सम्पूर्ण विषयमा छानबिन गर्न टोली मलङ पठाइएको जनाएको छ ।

कथनका अनुसार, कान्जरुहान स्टेडियममा अरेमाका समर्थकहरूले के गरे त्यसमा पश्चाताप छ। यस घटनामा ज्यान गुमाउनेहरूका परिवार र पीडितहरूप्रति हामी क्षमाप्रार्थी छौं। पीएसआईले तत्काल छानबिन गर्न टोली बनाएर मलङ प्रस्थान गरेको छ ।

यस घटनामा १८० जना घाइते भएको बताइएको छ । अरेमा एफसीलाई यो सिजन प्रतिबन्ध लगाइएको छ । देशका मुख्य सुरक्षामन्त्रीले स्टेडियममा क्षमताभन्दा बढी दर्शक रहेको बताएका छन् । स्टेडियममा क्षमताभन्दा करिब ४ हजार बढी मानिस थिए ।

राष्ट्रपति जोको विडोडोले अनुसन्धान पूरा नभएसम्म इन्डोनेसियाको शीर्ष फुटबल लिगका सबै खेल रोक्न आदेश दिएका छन् ।

सुरक्षा व्यवस्था पुनरावलोकन गर्न आदेश
समाचार एजेन्सी रोयटर्सका अनुसार जैनुद्दीन अमालीले शनिबार भने कि फुटबल खेलको समयमा सुरक्षा व्यवस्थाको समीक्षा गर्न अधिकारीहरूलाई आदेश दिइएको छ। अहिले दर्शकलाई खेल स्थलमा जान दिइँदैन ।

इन्डोनेसियाली फुटबल संघले पनि यस विषयमा अनुसन्धान सुरु गरेको जनाएको छ । उनले भनेका छन्, ‘यो घटनाले इन्डोनेसियाको फुटबलको छवि धमिलो पारेको छ । , एरेमा एफसी र पर्सेबाया सुराबाया लामो समयका प्रतिद्वन्द्वी भएकाले इन्डोनेसियामा फुटबल खेलका क्रममा हिंसा नौलो होइन ।

पर्सेबाया सुराबायालाई हिंसाको डरले टिकट किन्न प्रतिबन्ध लगाइएको थियो ।

विश्वभर रंगशालामा दुर्घटना हुने गरेको छ
मुख्य सुरक्षा मन्त्री महफुद एमडीले इन्स्टाग्राममा पोष्ट गरेका छन् कि ३८ हजार क्षमताको कान्जुरुहान स्टेडियममा खेलका लागि ४२ हजार टिकट बिक्री भएको थियो । राष्ट्रपति विडोडोले लिगा १ का सबै खेल स्थगित गरेपछि यो ‘राष्ट्रको अन्तिम फुटबल दुर्घटना’ हुने बताएका छन्। रंगशालामा दुर्घटनाको लामो सूची छ।

सन् १९६४ मा पेरु र अर्जेन्टिनाबीचको ओलम्पिक छनोट खेलका क्रममा लिमामा भागदौड हुँदा ३२० जनाको ज्यान गएको थियो भने एक हजारभन्दा बढी घाइते भएका थिए । सन् १९८९ मा शेफिल्डको हिल्सबरो स्टेडियममा भएको भागदौडमा लिभरपुलका ९७ जना समर्थकको मृत्यु भएको थियो।