जनता टाइम्स

१८ आश्विन २०७९, मंगलवार १६:४८

विमानमा कोही मरे भने के हुन्छ ? एयरहोस्टेसले बताइन् ठूलो रहस्य !


एजेन्सी, १८ असोज । उडानका कारण जहाँ पनि यात्रा गर्न सहज भएको छ । तर छोटो यात्रा पछाडिको कडा परिश्रमको बारेमा तपाईलाई सायदै थाहा होला। ग्राउन्ड क्रु देखि पाइलट र केबिन क्रुसम्म सबै यात्रुहरुलाई सहयोग गर्न लागेका हुन्छन् ।

त्यसैले उनीहरूलाई धेरै कुरा थाहा हुन्छ, जसको बारेमा हामी पूर्णतया अनभिज्ञ छौं । जब एयरलाइन उद्योगमा काम गर्ने मानिसहरूलाई उनीहरूको अनुभव र टिप्सको बारेमा सोधियो, धेरै यस्ता कुराहरू बाहिर आए जुन थाहा पाउँदा तपाईं छक्क पर्नुहुनेछ।

चालक दलका सदस्यहरूले रेडिटमा आफ्नो काम सम्बन्धित जानकारी दिए्। जब एक प्रयोगकर्ताले सोधे कि मेडिकल इमर्जेन्सी पछि विमानमा यात्रुको मृत्यु भयो भने के गर्ने ? यसमा एक प्रयोगकर्ताले लेखेका छन्, ‘मैले बेलायतको एयरलाइन्समा काम गरेको छु । यसमा एक प्रोटोकल जोडिएको छ। यस्तो अवस्थामा धेरै कम्पनीहरूले शरीरलाई बाँकी यात्रुबाट अलग गरेर फर्स्ट क्लास सिटमा सार्न भन्छन् किनभने त्यहाँ धेरै ठाउँ हुन्छ । त्यसपछि उनीहरूलाई सम्मानका साथ कम्बलले ढाकिन्छ। यसैगरी कतिपय कम्पनीहरूले शवलाई विमानको पछाडि राखेर कम्बल ओढाउन अनुमति दिन्छन्।’

खाना निःशुल्क उपलब्ध
आफ्नो अनुभव बाँड्दै एक ग्राउन्ड क्रुले लेखे, ‘जब पनि अन्य देशबाट उडानहरू आउँछन्, बचेको खाना फ्याँक्नु पर्छ, किन यो अन्तर्राष्ट्रिय फोहोर बन्यो र यसलाई जलाउनु पर्छ।’

कहिले काहिँ धेरै मिठो खानेकुरा दिन्थे। त्यही क्रममा एक फ्लाइट एटेन्डेन्टले उडानमा प्रसिद्ध व्यक्तिलाई कसरी चिनिन्छ भन्ने बताए । उनले लेखेका छन्, ‘हामीसँग सबै यात्रुको पूरा नाम र सिट नम्बर हुन्छ। जब हामी बोर हुन्छौं, हामी तपाईंलाई गुगलमा खोज्छौं।’

आफ्नो ट्रे टेबल सधैं सफा
विमानहरू हेर्नको लागि धेरै सफा छन्, तर हामीले सोचेको जस्तो होइन । एक फ्लाइट अटेन्डेन्टले लेखे, ‘जब तपाईं सिटमा बस्नुहुन्छ, सधैं ट्रे टेबल सफा गर्नुहोस्। किनभने यो त्यस्तो चीज हो जुन कहिल्यै सफा हुँदैन।’

एकजना चालक दलका सदस्यले यो पनि बताए कि यदि तपाइँ नियमित रूपमा विमानमा यात्रा गर्नुहुन्छ भने एयरलाइन कम्पनीले तपाइँलाई राम्रोसँग चिन्छ। उनले भने, ‘उडानमा चालक दलका सबै सदस्य कुरा गर्छन्, गालीगलौज गरेमा उसले तपाइँको सिट नम्बर अनुसार नोट बनाउँछ, जसले गर्दा भविष्यमा उडानमा समस्या आउन सक्छ।’