जनता टाइम्स

१८ आश्विन २०७९, मंगलवार १९:११

किन बढिरहेको छ जेलेन्स्की र एलोन मस्कबीच विवाद ?


एजेन्सी, १८ असोज । सोमबार, टेस्ला र स्पेसएक्सका संस्थापक एलोन मस्कले एकपछि अर्को ट्वीट गरेपछि विवाद बढ्यो । मस्कले रुस–युक्रेनबीच शान्ति स्थापना गर्ने योजनाको सुझाव दिएका थिए, जसका लागि उनको चर्को आलोचना भइरहेको छ। युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीले पनि ट्विटमार्फत मस्कलाई प्रहार गरेका छन् ।

यो ट्विटसँगै मस्कले ट्विटर पोल सेयर गर्दै सामाजिक सञ्जाल प्रयोगकर्ताहरूलाई त्यसमा भोट गर्न आग्रह गरेका छन् । आफ्नो अर्को ट्विटमा उनले लेखेका छन्, ‘यो युद्ध पनि यहीँ अन्त्य हुने सम्भावना छ । यो निष्कर्षमा पुग्नुअघि कतिको ज्यान जाने प्रश्न हो । यो पनि ध्यान दिन लायक छ कि यसको सम्भावित नतिजा आणविक युद्ध हुन सक्छ ।’

त्यसपछि मस्कले अर्को ट्वीटर पोल साझा गरे जसमा उनले लेखे, ‘यस्तो प्रयास गरौं ः डोनबास र क्राइमियाका जनताको इच्छा उनीहरू रूस वा युक्रेन कोसँग बस्न चाहन्छन् भन्ने निर्णय गर्न।’

एलोन मस्कको ट्विटको जवाफ दिँदै युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीले ट्वीटरमा पोल साझा गर्दै लेखेका छन्, ‘तपाईलाई कुन एलोन मस्क सबैभन्दा बढी मन पर्छ ?’ यसका लागि उनले दुईवटा विकल्प दिए– युक्रेनलाई समर्थन गर्ने एलोन मस्क कि रुसलाई समर्थन गर्ने ?

जर्मनीका लागि युक्रेनका राजदूतले एलोन मस्कको ट्वीटको जवाफ दिँदै भने, ‘मसँग मस्कलाई धेरै कूटनीतिक जवाफ छ, तर म वकवास गर्दिन !’ एलोन मस्कको ट्वीटमा, लिथुआनियाका राष्ट्रपति गितानास नौसियाडाले लेखे, ‘प्रिय एलोन मस्क, जब कसैले तपाईंको टेस्ला पाङ्ग्राहरू चोर्न खोज्छ, यसले उनीहरूलाई कार वा पाङ्ग्राको कानुनी मालिक बनाउँदैन । यद्यपि उनले दावी गरे पनि दुबै पक्षमा यसमा मतदान गरेका छन् ।’

जब मस्कको ट्विटले विवाद चर्काएको थियो, उनले एक प्रयोगकर्तालाई जवाफ दिए, ‘यदि तपाईलाई म प्रसिद्ध हुन चाहन्छु भन्ने लाग्छ भने मलाई वास्ता छैन । मलाई परामाणु युद्ध भएमा जीवन गुमाउने लाखौं मानिसहरूको वास्ता छ।’

युक्रेनी पत्रकार अनास्तासिया लेपाटिनाले मस्कलाई प्रश्न गर्दै लेखेकी छिन्, ‘रुसी कब्जाले लाखौं युक्रेनीहरूलाई डोनबास र क्रिमियाबाट भाग्न बाध्य तुल्यायो। त्यसपछि रुसले ती क्षेत्रहरूलाई सयौं हजार रूसीहरूले भरिदियो । के तपाईंलाई यो निष्पक्ष मतदान हो भन्ने लाग्छ ?’

रसियाली राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले युक्रेनलाई युद्ध अन्त्य नगर्न र युक्रेनसँग वार्ता गर्न आह्वान गरेपछि आफ्नो सेनालाई बलियो बनाउन आंशिक परिचालन गर्ने र आणविक हतियार प्रयोग गर्ने धम्की दिएका छन्। तर जेलेन्स्कीले पुटिन राष्ट्रपति रहेसम्म रुससँग वार्ता नगर्ने बताएका छन् ।

रेड स्क्वायरमा रहेको होर्डिङमा रुसले औपचारिक रूपमा गाभिएका चार क्षेत्रहरूको नाम लेखेको छ ।