जनता टाइम्स

१९ आश्विन २०७९, बुधबार ०६:५०

डोनाल्ड ट्रम्पका यी कुरा : जुन अहिलेसम्म ‘कसैलाई थाहा थिएन’


एजेन्सी, १९ असोज । अमेरिकी पूर्व राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले आफ्नी छोरीलाई झण्डै ह्वाइटहाउसबाट निकाला गरेका थिए । उनी शौचालयमा महत्वपूर्ण कागजातहरू फ्लस गर्थे।

न्यूयोर्क टाइम्सकी पत्रकार म्यागी हेबरम्यानको पुस्तक ‘कन्फिडेन्स म्यान’मा केही यस्ता चकित पार्ने कुराहरु बाहिर आएका छन् । पुस्तक मंगलबार विमोचन हुँदैछ । पुस्तकमा डोनाल्ड ट्रम्पको न्युयोर्कका व्यापारीदेखि कसरी राष्ट्रपति बने र त्यसपछिको समयको बारेमा चर्चा गरिएको छ ।

पुस्तकका लागि लेखकले पूर्व राष्ट्रपतिका सहयोगीसहित २०० जनासँग कुरा गरेका छन् । यसबाहेक उनी आफैंले डोनाल्ड ट्रम्पसँग तीन पटक अन्तर्वार्ता लिएका छन् ।

पूर्व राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले पुस्तकका लेखक हेबरम्यानलाई सामाजिक सञ्जाल प्लेटफर्ममा आलोचना गरेका छन् र लेखेका छन् कि पुस्तकमा धेरै झूटा कथाहरू छन्, जसको तथ्य जाँच गरिएको छैन।

पुस्तकमा यस्ता आठ कुरा छन् जसको धेरै चर्चा भएको छ ।

१. ट्रम्प इभान्का र जारेड कुसनरलाई हटाउन चाहन्थे
ह्याबरम्यानले आफ्नो पुस्तकमा डोनाल्ड ट्रम्पले आफ्नी छोरी र ज्वाइँ जारेड कुसनरले ह्वाइट हाउसमा आफ्नो पद छोड्दैछिन् भनेर ट्वीट गर्न लागेको लेखेका छन् ।

त्यसपछि तत्कालीन चीफ अफ स्टाफ जोन केलीले उनलाई त्यसो गर्नबाट रोके र त्यसो गर्नुअघि आफ्नी छोरी र ज्वाइँसँग कुरा गर्न सल्लाह दिए । डोनाल्ड ट्रम्पले आफ्नी छोरी र ज्वाइँसँग यसबारे कहिल्यै कुरा गरेनन् र डोनाल्ड ट्रम्प पदमा रहँदासम्म दुवै ह्वाइट हाउसका सहयोगी रहे ।

पुस्तकमा भनिएको छ कि उनका ज्वाइँ कुशनरको भाषण सुनेपछि डोनाल्ड ट्रम्पले आफू बच्चाजस्तै कुरा गर्ने बताए । तर, ट्रम्पले इभान्का र उनका पतिलाई हटाउन चाहेको कुरा अस्वीकार गरेका छन् । यस्तो सोच पनि आफ्नो मनमा कहिल्यै नआएको उनको भनाइ थियो, यो सोचविहीन पुलाव हो ।

२. मेक्सिकोमा लागुऔषधका अड्डाहरू ध्वस्त पार्न चाहन्थे
हेबरम्यानले आफ्नो पुस्तकमा लेखेका छन् कि ट्रम्प मेक्सिकोमा लागूपदार्थ बनाइने साइटहरूमा बमबारी गर्न चाहन्थे । यही आशंकाका कारण उनले यो विषय पटक पटक उठाएका थिए । यो सुझावले पूर्व अमेरिकी रक्षा सचिव मार्क एस्परलाई छक्क पार्यो ।

बम विस्फोटको यो विचार कुराकानीबाट जन्मिएको हो । यो कुराकानी ट्रम्प र जनस्वास्थ्य अधिकारी ब्रेट गिरोइर बीच भएको थियो ।

३. ट्रम्पलाई कोरोनाका कारण मृत्युको डर थियो
ट्रम्पलाई अक्टोबर २०२० मा कोरोना भएको थियो । ह्वाइट हाउसमा उनको स्वास्थ्य बिग्रँदै गएको थियो, त्यसबेला उनलाई मर्ने डर थियो । एक समय आयो जब उनका डेपुटी चीफ अफ स्टाफ टोनी ओर्नाटोले डोनाल्ड ट्रम्पलाई चेतावनी दिए कि यदि उनको स्वास्थ्य बिग्रियो भने उनले सरकार चलाउनका लागि केही प्रक्रियाहरू गर्नुपर्नेछ ।

ट्रम्पले जहिले पनि कोविड महामारीलाई कम ठान्थे, तैपनि उनी यसबाट डराउँथें, किनभने उनी चिन्तित थिए कि कोविड भाइरसले उनको छवि बिगारेको छ। लेखक हेबरम्यान लेख्छन् कि डोनाल्ड ट्रम्पले आफ्ना वरपरका सहयोगीहरूलाई आफ्नो मास्क खोल्न आग्रह गरेका थिए । यसबाहेक उनले न्यूयोर्कका तत्कालीन गभर्नर एन्ड्रयु कुमोलाई पनि टिभीमा कोरोनाको बारेमा नबोल्न भनेका थिए ।

४. बेलायतका प्रधानमन्त्रीलाई आफ्नो सम्पत्तिको धाक
पुस्तकमा भनिएको छ कि तत्कालीन बेलायती प्रधानमन्त्री थेरेसा मेसँगको पहिलो भेटमा डोनाल्ड ट्रम्पले धेरै विषयमा कुरा गरेका थिए । गर्भपतनको बारेमा कुरा गर्दै ट्रम्पले भने –केही मानिसहरू जीवनको पक्षमा छन् र केही व्यक्तिहरू रोजाइको पक्षमा छन् । कल्पना गर्नुहोस् कि कुनै ट्याटु जनावर (मानव)ले तपाईंको छोरीलाई बलात्कार गरे र उनी गर्भवती भइन् ।’

यस पछि, ट्रम्पले आफ्नो सम्पत्ति नजिकै अपतटीय हावा परियोजनालाई कसरी रोक्न सकिन्छ भनेर छलफल गर्न उत्तरी आयरल्याण्डमा चीजहरू बदले ।

५. २०२० को चुनाव उल्ट्याउन खोजे
जब यो स्पष्ट भयो कि डोनाल्ड ट्रम्प राष्ट्रपति चुनाव हारे, उनले रुडी जिउलियानी, न्यूयोर्क शहरका पूर्व मेयर र उनका निजी वकिललाई फोन गरे । पुस्तकका अनुसार ट्रम्पले फोनमा भने, ‘ठीक छ, रुडी . . . तपाईं इचार्जमा हुनुहुन्छ । जानुस्, तपाईं के गर्न चाहनुहुन्छ गर्नुस्, मलाई वास्ता छैन ।’

ट्रम्पले यो कुरा भनेका थिए जब उनका सहयोगी वकिलहरू उनीसँग ट्रम्पले गर्न चाहेको कुरा गर्न तयार थिएनन् । ट्रम्पले आफ्ना वकिलहरूलाई भयानक भने । यसैगरी, उनले अक्सर व्हाइट हाउसका वकिल प्याट सिपोलोनलाई हप्काउँथे ।

६. कर रिटर्नमा स्पष्टीकरण दिन अस्वीकार
२०१५ मा चुनाव प्रचार गर्दा, डोनाल्ड ट्रम्पलाई उनको अभियान प्रबन्धक कोरी लेवान्डोस्की र प्रेस सचिव होप हिक्सले आफ्नो कर रिटर्नमा स्पष्ट हुन आग्रह गरे किनभने उनीहरूले सोचे कि यो मुद्दाले उनीहरूलाई चुनावमा गाह्रो बनाउन सक्छ ।

ह्याबरम्यानले आफ्नो पुस्तकमा लेखेका छन् कि उडानमा नै ट्रम्पले अचानक आफ्नो कर रिटर्न अडिट भइरहेको छ भन्न सक्ने महसुस गरे । ‘लेखापरीक्षण नगर्दा कर रिटर्न रिलिज गर्छु भन्न सकिन्छ,’ उनले भने ।

यद्यपि, राष्ट्रपति रिचर्ड निक्सनदेखि प्रत्येक अमेरिकी राष्ट्रपतिले आफ्नै कर रिटर्न जारी गरेका छन् । २०२० मा, न्यु योर्क टाइम्सको अनुसन्धानले पत्ता लगायो कि ट्रम्पले राष्ट्रपति बनेको वर्षमा केन्द्रीय आयकर मात्र ७५० डलर तिरेका थिए ।

७. ह्वाइट हाउसको शौचालयमा कागजातहरू फ्लस गरे
जब डोनाल्ड ट्रम्प ह्वाइट हाउसमा थिए, कर्मचारीहरूले प्रिन्ट गरिएका कागजहरूले शौचालय बन्द भएको पत्ता लगाए । उनीहरुले कागजपत्रहरु फ्याँकेको अनुमान गरिएको छ ।

उनले राष्ट्रपतिको अभिलेख ऐन उल्लंघन गर्ने कागजातहरू पनि च्यातेको आरोप छ । यस ऐन अन्तर्गत राष्ट्रपतिले बनाएका वा प्राप्त भएका कागजातहरू अमेरिकी सरकारको सम्पत्ति हुन् ।

अमेरिकी राष्ट्रिय अभिलेखले पनि कागजातहरू हराएको बताएको छ, जबकि ट्रम्पले राष्ट्रपति पद छोडेपछि आफ्नो फ्लोरिडाको घरमा सरकारी कागजातहरू राखेकोमा अनुसन्धानको सामना गरिरहेका छन् ।

८. कर्मचारीहरूलाई वेटरको रूपमा व्यवहार गरियो
राष्ट्रपति भएपछि डोनाल्ड ट्रम्पले डेमोक्र्याटिक नेताहरूको एक कर्मचारीसँग भेट गरे, जसमा विभिन्न जातिय समूहका मानिसहरू थिए । ट्रम्पले उनीहरूलाई वेटर भनेर गल्ती गरेका थिए ।

पुस्तकका अनुसार उनले सिनेटर चक शुमर र अमेरिकी कंग्रेसनल स्पिकर न्यान्सी पेलोसीका कर्मचारीहरूलाई यो टिप्पणी गरेका थिए ।