जनता टाइम्स

२० आश्विन २०७९, बिहीबार १९:०२

किम जोङले युद्धविमान पठाएपछि अमेरिकाले दक्षिण कोरियाको रक्षा गर्न युद्धपोत पठायो


एजेन्सी, २० असोज । दुई छिमेकी राष्ट्र दक्षिण कोरिया र उत्तर कोरियाबीच युद्धको खतरा बढ्दै गएको छ । क्षेप्यास्त्र प्रक्षेपणपछि उत्तर कोरियाली शासक किम जोङ उनले आफ्ना लडाकु विमानहरू दक्षिण कोरियाको नजिक उडाएका छन् ।

उत्तर कोरियाले बिहीबार आफ्नो सीमा नजिकै १२ वटा लडाकु विमान उडाएको दक्षिण कोरियाले जनाएको छ, जसको जवाफमा दक्षिण कोरियाले पनि आफ्ना ३० वटा सैन्य विमान उडाएको छ ।

दक्षिण कोरियाको सेनाले उत्तर कोरियाका आठ लडाकु विमान र चारवटा बमवर्षक विमान उडाएको जनाएको छ । सेनाले भने कि उत्तर कोरियाली विमानहरूले हावाबाट सतहमा गोलीबारीको अभ्यास गरेको देखिन्छ ।

यसले उत्तर कोरियाली विमानहरूको टेक अफको जवाफमा ३० दक्षिण कोरियाली युद्धक विमानहरू तैनाथ गरिएको जनाएको छ । यसअघि उत्तर कोरियाले आफ्नो पूर्वी जलक्षेत्रतर्फ दुई छोटो दुरीका ब्यालेस्टिक मिसाइल प्रहार गरेको थियो भने दक्षिण कोरियाले उत्तर कोरियाली प्रायद्वीपको पूर्वी तटमा अमेरिका र जापानसँग नौसैनिक अभ्यास गरेको थियो ।

त्यसैगरी, उत्तर कोरियाले जापानमाथि आणविक क्षमताको क्षेप्यास्त्र प्रक्षेपण गरेको प्रतिक्रियामा अमेरिकाले कोरियाली प्रायद्वीप नजिकै एउटा विमान वाहक पुन ः तैनाथ गरेको छ ।

पछिल्लो मिसाइल प्रक्षेपणले उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उन अन्तर्राष्ट्रिय प्रतिबन्धहरूको उल्लङ्घन गर्दै आफ्नो आणविक हतियारलाई बलियो बनाउने लक्ष्यका साथ हतियार परीक्षण जारी राख्न प्रतिबद्ध रहेको संकेत गर्छ।

धेरै विज्ञहरू भन्छन् कि किमले अमेरिकालाई वैध आणविक धनी देशको रूपमा मान्यता प्राप्त गर्ने र यसमाथि लगाइएका प्रतिबन्धहरू हटाउने लक्ष्य राखेका छन्, तर अन्तर्राष्ट्रिय समुदायबाट त्यस्तो कुनै संकेत आएको छैन ।

कोरियाली प्रायद्वीप र जापान बीचको उत्तर कोरियाको राजधानी क्षेत्रबाट २२ मिनेटको अन्तरालमा क्षेप्यास्त्र प्रहार गरिएको दक्षिण कोरियाका संयुक्त चिफ अफ स्टाफले एक विज्ञप्तिमा बताएका छन् ।

पहिलो मिसाइलले ३५० किलोमिटर (२१७ माइल) को दायरा ओगट्यो र ८० किलोमिटर (५० माइल) को अधिकतम उचाइमा पुग्यो, जबकि दोस्रो मिसाइलले ८०० किलोमिटर (४९७ माइल) को दायरा कभर गर्यो र अधिकतम उचाइ ६० किलोमिटर (३७ माइलको) अधिकतम उचाइमा पुग्यो।

यो मिसाइल जानकारी जापानले उपलब्ध गराएको जानकारीसँग मेल खान्छ । जापानी रक्षामन्त्री यासुकाजु हामादाले उक्त क्षेप्यास्त्र जापानको विशेष आर्थिक क्षेत्रमा नपुगेको बताए । दक्षिण कोरियाको सेनाले आफ्नो सतर्कता बढाएको र अमेरिकाको सहयोगमा कुनै पनि परिस्थितिसँग जुध्न तयार रहेको बताएको छ ।

अमेरिकी इन्डो–प्यासिफिक कमाण्डले भने कि प्रक्षेपणले अमेरिका वा उसका सहयोगीहरूलाई तत्काल खतरा नपार्ने तर उत्तर कोरियाको आणविक र ब्यालिस्टिक मिसाइल कार्यक्रमको ‘सम्भावित प्रभाव’ लाई जोड दिएको छ ।

यसैगरी, दक्षिण कोरियाका राष्ट्रपति युन सुक येओल र जापानी प्रधानमन्त्री फुमियो किशिदाले बिहीबार फोनमा कुराकानी गरे र उत्तर कोरियाको हालैको मिसाइल परीक्षणलाई अन्तर्राष्ट्रिय शान्तिलाई खतरामा पार्ने ‘गम्भीर र उत्तेजक कार्य’ भने ।