जनता टाइम्स

२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार १३:३४

सी जिनपिङ ‘अन्तिम शुद्धीकरण’ मा व्यस्त, कांग्रेस अधिवेशन अघि के छ लक्ष्य ?


एजेन्सी, २१ असोज । चिनियाँ राष्ट्रपति सी चिनफिङ अक्टोबर १६ मा हुने जनवादी गणतन्त्र चीनको आगामी महाधिवेशन अगाडि ‘अन्तिम शुद्धीकरण’ मा छन् ।विज्ञहरू विश्वास गर्छन् कि सीले सत्तामा आफ्नो पकड बलियो बनाउन र शक्ति देखाउन भ्रष्टाचार विरुद्धको अभियानलाई तीव्र पारेका छन् ।

तथ्यांक हेर्दा यो वर्षको सुरुदेखि अहिलेसम्म करिब ११ सय अधिकारी भ्रष्टाचारको जालमा पक्राउ परेका छन् । उनीहरूमध्ये धेरै उच्च प्रोफाइल नेताहरू पनि छन् जो अब जीवनभर जेलमा रहनेछन् ।

एक दशकअघि सत्तामा आएका सी जिनपिङले आफ्नो कार्यकालमा १५ लाखभन्दा बढी अधिकारीलाई भ्रष्टाचार गरेको आरोपमा सजाय दिएका छन्, पार्टीको अनुशासनात्मक निकायको तथ्यांकले देखाएको छ ।

ट्रान्सपरेन्सी इन्टरनेशनलको भ्रष्टाचार विरोधी सूचीमा चीनको वरियतामा सुधार आएको छ । यद्यपि, आलोचकहरू भन्छन् कि यो अभियान एक राजनीतिक उपकरण हो जुन सीले आफ्ना प्रतिद्वन्द्वीहरूलाई हटाउन प्रयोग गरिरहेका छन्।

अर्कोतर्फ, पार्टीको तथ्याङ्कअनुसार यो वर्षको सुरुदेखि नै करिब १ हजार १ सय पदाधिकारी सोही अभियोगमा जेलमा छन् । यसमा पूर्व उप सार्वजनिक सुरक्षा मन्त्री सुन लिजुन र पूर्व न्याय मन्त्री फु झेङ्गुआ पनि पर्छन्, जसले अब आफ्नो बाँकी जीवन जेलमा बिताउनेछन् ।

चिनियाँ विश्वविद्यालयका राजनीतिक विश्लेषक विली लामले भने, ‘भ्रष्टाचार विरोधी अभियानको रूपमा शुद्धीकरणको अन्तिम चरणले आगामी पार्टी बैठकमा सीले पुनः नियन्त्रण प्राप्त गर्न सक्ने सुनिश्चित गर्नेछ।’

१९९० को दशकको उत्तरार्धदेखि, सीले प्रमुख पार्टी बैठकहरूमा आफ्नो प्रभुत्व स्थापित गर्न सफल भएका छन् । लाम विश्वास गर्छन्, ‘केही विसंगतिहरू बाहेक, सीले आगामी बैठकमा एक पटक फेरि शक्ति देखाउन सक्षम हुनेछन् । सीले सुरुदेखि नै पार्टीभित्रका प्रमुख निर्णय गर्ने निकायहरूमा नियुक्तिहरू नियन्त्रण गर्न खोजेका छन् ।’