जनता टाइम्स

२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार १६:३६

गांजा पिउनु वा राख्नु अब अपराध रहेन, जेलमा रहेका रिहा हुने


एजेन्सी, २१ असोज । अमेरिकामा गाँजा राखेको अभियोगमा दोषी ठहर भएका हजारौं व्यक्तिलाई माफी दिइएको छ। अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले बिहीबार यो घोषणा गरेका हुन् । यो लागुऔषधलाई संघीय कानुनबमोजिम अपराधीकरण गर्ने दिशामा यो कदम चालिएको हो । बाइडेनले भने, ‘यो निर्णयले मेरो विश्वासलाई प्रतिबिम्बित गर्दछ कि कसैलाई पनि भांग प्रयोग गरेको वा राखेकोमा जेल हाल्नु हुँदैन ।’

मारिजुआनाको लागि हाम्रो असफल दृष्टिकोणको कारण धेरै मानिसहरूको जीवन अवरुद्ध भएको छ। गलत कुरालाई सच्याउने बेला आएको छ । बाइडेनले भने कि मानिसहरूलाई गाँजा राखेको आरोपमा जेल हालिएको छ, जबकि धेरै राज्यहरूमा यो प्रतिबन्धित छैन ।

राष्ट्रपति भवनबाट जारी विज्ञप्तिमा बाइडेनले यस मामिलालाई सम्हाल्ने तरिकाहरू उल्लेख गरेको बताइएको छ। उनले यसबाट हुने जातीय विभेदको बारेमा पनि बोलेका छन् ।

अमेरिकी राष्ट्रपतिले भने कि गोरा र काला सबै प्रकारका मानिसहरूले गाँजा प्रयोग गर्छन्, तर गोराहरू भन्दा धेरै कालाहरू गाँजा प्रयोग गर्ने वा राख्ने पक्राउ परेका छन्। उनीहरूमाथि मुद्दा चलाइन्छ र दोषी प्रमाणित भएमा उनीहरूलाई जेल हालिन्छ ।

मारिजुआना केसहरू राज्य अपराध होइन ?
जो बाइडेनले गांजाको साधारण कब्जाको अपराधको लागि माफीको घोषणा गरे । राष्ट्रपतिले गभर्नरहरूलाई सुधारको अवसर दिन राज्यका कार्यालयहरूबाट गाँजा–सम्बन्धित केसहरू अलग गर्न आह्वान गरे ।

बाइडेनले भने कि हेम्प कसरी संघीय कानून अन्तर्गत पर्दछ प्रशासनिक प्रक्रियाको भागको रूपमा समीक्षा गरिनेछ। हाल, मारिजुआना सबैभन्दा खतरनाक पदार्थ कोटि हो, जसमा हेरोइन र आइएसडी पनि समावेश छ ।

यी मानिसहरूलाई प्रत्यक्ष लाभ हुनेछ
राष्ट्रपतिको यो निर्णयले गाँजा राखेको अभियोगमा फौजदारी अभिलेखमा नाम दर्ता भएकालाई फाइदा पुग्नेछ । यी व्यक्तिहरूले रोजगारी, घर वा शिक्षासँग सम्बन्धित धेरै अवसरहरू गुमाएका छन् । बाइडेनको निर्णयमा गैर–नागरिकहरू समावेश छैनन् जसलाई उनको गिरफ्तारीको समयमा अमेरिकामा बस्ने कानूनी अधिकार छैन।