जनता टाइम्स

१७ मंसिर २०७९, शनिबार १२:०१

जलवायु परिवर्तनको प्रभाव : भानुआटुेले दर्जनौँ गाउँ स्थानान्तरण गर्ने


एजेन्सी, १७ मंसिर । भानुआटुले अर्को दुई वर्ष भित्र “दर्जनौं“ गाउँहरू स्थानान्तरण गर्ने योजना बनाएको छ । ती गाउँ बढ्दो समुद्रबाट जोखिममा परेको भन्दै स्थानान्तरणको तयारी भएको प्रशान्त राष्ट्रका जलवायु प्रमुखले जानकारी दिनुभयो ।

जलवायु परिवर्तन मन्त्री राल्फ रेगेनभानुले अष्ट्रेलिया र फिजी बीचको टापुको श्रृंखलामा बसोबास गर्ने भानुआटुका १ लाख बासिन्दाले ग्लोबल वार्मिंगको प्रभाव सामना गरेको बताउनुभयो । तटीय क्षेत्रहरूबाट स्थापित समुदायहरूलाई स्थानान्तरण गर्न सकिने उहाँले बताउनुभयो ।

उक्त क्षेत्रमा जलवायु परिवर्तनले समुद्रको सतहलाई माथि धकेलिरहेको र थप चरम आँधीबेहरीलाई बढावा दिइरहेको छ । भानुआटुको सरकारले ‘जोखिममा पर्ने क्षेत्रहरू’ मा ‘आउँदो २४ महिनाभि भित्र’ स्थानान्तरण गरिने ‘दर्जनौं’ गाउँहरू पहिचान गरेको र अन्य बस्तीहरू पनि लामो अवधिमा सार्नको लागि तोकिएको छ ।