जनता टाइम्स

९ चैत्र २०७९, बिहीबार १७:३१

के सुन्दर हुनु आम्दानी बढाउने उपाय हो ?


एजेन्सी, ९ चैत । दक्षिण अफ्रिकाकी मोडल मारिक भन्छिन् कि मानिसहरू प्रायः उनीसँग पेय पदार्थ, खाजा र कार्यक्रमहरूमा आउने प्रस्ताव गर्छन् । किन ? जवाफमा उनले आफ्नो सुन्दरताकै कारण यस्तो भएको बताउँछिन् । अग्लो, पातलो, खैरो कपाल भएकी मोडलले बीबीसी बिजनेस रेडियोको दैनिक कार्यक्रममा भनिन् ‘केही मानिसहरूले सोच्न सक्छन् कि यो राम्रो होइन ।’

‘तर तपाईले हेर्ने तरिका र तपाईले त्यो लुक कायम राख्नको लागि गरेको कडा परिश्रमका कारण तपाईले यी सबै निमन्त्रणा सित्तैमा प्राप्त गरिरहनुभएको छ । मलाई लाग्छ तपाईले जे पाउनुहुन्छ त्यसलाई स्वीकार गर्नुहोस् र मज्जा लिनुहोस्।’ हामी यसलाई स्वीकार गर्न चाहन्छौं वा चाहदैनौं, तर सौन्दर्य पूर्वाग्रह हलिउड, सोशल मिडिया र विज्ञापनको संसारमा सीमित छैन, अनुसन्धानले देखाउँछ कि आकर्षक मानिस अधिक आरामदायी र विलासी जीवन विताइरहेका छन् ।

सामाजिक सञ्जालको शक्ति

संसारभरका मानिसहरूले यस विषयमा छलफल गरिरहेका छन्, ‘सुन्दर देखिनेु व्यक्तिहरूले आफ्ना भनाईहरू आदानप्रदान गरिरहेका हुन्छन् जुन उनीहरूले आफू सुन्दर देखिन्छन् भनेर निःशुल्क उत्पादनहरू पाउँछन् । ती महिलाहरूमध्ये एक जनालाई कम्पनीले आफू निकै सुन्दर भएक बताउदैं अन्तर्वार्ताका लागि बोलाएको थियो तर उनले आफू यसका लागि योग्य नभएको बताएकी थिइन् ।

सामाजिक सञ्जालले स्पष्ट रूपमा धेरै मानिसहरूलाई सशक्त बनाएको छ, पुरुष र महिला दुबैले घरबाट बाहिर निस्किएर पनि उनीहरूको लुकको आधारमा पैसा कमाउँछन् । मारिके तर्क गर्छिन् , ‘इन्स्टाग्रामलाई यसका लागि श्रेय दिन सकिन्छ कि सुन्दर मानिसहरूलाई दिइने प्राथमिकता वास्तवमा बढ्दै गएको छ।’

ब्रान्डहरू सामाजिक सञ्जालमा उपस्थित युवा ग्राहकहरूसम्म पुग्न एक अर्कासँग प्रतिस्पर्धा गरिरहेका छन् । यी युवाहरू अब परम्परागत मिडिया हेर्दैनन् । ‘एउटा ब्रान्डले तपाईंलाई धेरै उत्पादनहरू पठाउँछ र तपाईंले इन्स्टाग्राममा उत्पादन साझेदारी गरेर मानिसहरूलाई प्रभावित गर्नु पर्छ,’ मारिकले बताउँछिन् ।

मेरीक भन्छिन् कि उनलाई रेस्टुरेन्टको उद्घाटन जस्ता धेरै कार्यक्रमहरूमा पनि आमन्त्रित गरिएको छ । ‘तपाईले त्यहाँ पुगेर रमाइलो गर्नु पर्ने हुन्छ । आयोजकहरूलाई यो मनपर्छ किनभने तिनीहरूको रेस्टुरेन्टमा धेरै सुन्दर केटीहरूले आफ्नो रेष्टुरेन्टमा धेरै समय बिताएको पोस्टर टास्ने गर्छन । ’

मोरिक स्वीकार्छिन् कि उनी व्यक्तिगत रूपमा सित्तैमा पाउँदा र मानिसहरूप्रति आकर्षित हुन मन पराउँछिन्। ‘मोडल भएको र सुन्दर भएको कारणले गर्दा यस्तो निःशुल्क अनुभव र अवसर पाउनु अचम्मको कुरा होइन् । ठूलो सहरमा बस्दा धेरै खर्च बेहोर्नुपर्छ,’ उनी भन्छिन्।

सुन्दरताको परिभाषा के हो ?

धेरैले सुन्दरतालाई परिभाषित गर्न गाह्रो छ भनी तर्क गर्छन्, तर हेमर्मेश सहमत छैनन् । उनी भन्छन् कि को राम्रो देखिन्छ र को कम आकर्षक छ भन्ने कुरामा धेरै सहमत हुन सक्छन् । ‘यदी तिमी र म सडकमा हिंड्यौं र दस जना मानिस देख्यौं र त्यहाँ एक वा दुई जना धेरै सुन्दर हुन्छन् । को सुन्दर छ भन्ने बारे हाम्रो एउटै धारणा हुन सक्छ।’

सौन्दर्य पूर्वाग्रहमा दौडले कुनै फरक पर्दैन भन्ने पनि तर्क गर्छन् । ‘आज जुनसुकै प्रतिस्पर्धामा सौन्दर्यको बारेमा हाम्रो विचारहरू लगभग समान हुन्छन्। एक अफ्रिकी जो आकर्षक छिन् भने संसारभर एक आकर्षक महिलाको रूपमा हेरिन्छन् । एक एसियाली महिला वा काकेशस क्षेत्रकी एक महिलाको कुरा पनि त्यस्तै हुन्छ।’