जनता टाइम्स

१० चैत्र २०७९, शुक्रबार १४:०९

युवायुवतीको बढ्दो ब्रेकअपप्रति सरकारी चिन्ता, छुट्ट्याइयो करौडौंको कोष


वेलिंगटन, १० चैत । ब्रेकअप भनेको सबैलाई डर लाग्ने कुरा हो। चाहे त्यो प्रेमिका–प्रेमी सम्बन्ध होस् वा श्रीमान्–श्रीमतीको सम्बन्ध । ब्रेकअपका कारण युवायुवतीमा धेरै डिप्रेसन देखिएको छ । कहिलेकाहीँ डिप्रेसन यति बढ्छ कि युवायुवतीले आत्महत्या समेत गर्न सक्छन् । यस्तो अवस्थामा न्यूजिल्याण्ड सरकारले आफ्नो देशका युवायुवतीलाई ब्रेकअपबाट मुक्त हुन करोडौंको कोषको घोषणा गरेको छ ।

यो कोष ‘लभ बेटर’ अभियान अन्तर्गत खर्च गरिनेछ । यस मार्फत सानै उमेरका युवाहरुलाई ब्रेकअप पछिको अवस्थामा सहयोग गरिनेछ । यस मार्फत उनीहरूलाई जीवनमा अगाडि बढ्ने प्रेरणा, सम्बन्धमा हुने घाटा कम गर्न र डिप्रेसन हटाउन सहयोग पुग्ने कुरा सिकाइनेछ।

न्यूजिल्याण्डको सामाजिक विकास मन्त्रालयले बुधबार लभ बेटर अभियान सुरु गरेको हो । यसमार्फत तीन वर्षमा ४० लाख बजेट खर्च हुनेछ । भारतीय रुपैयाँमा यो रकम करिब ३३ करोड हुन्छ ।

यो अभियान न्युजिल्याण्डका युवाहरुले सञ्चालन गर्नेछन् । तर, उनीहरुले सरकारको सामाजिक विकास मन्त्रालयबाट रकम पाउनेछन् । न्युजिल्याण्डको सरकारले देशका युवाहरुबीचको ब्रेकअप गम्भीर समस्या बन्दै गएको बताएको छ ।

सरकारले यसलाई प्रमुख समस्याको रुपमा लिएको छ । यस्तो अवस्थामा यसको निदानका लागि केही रकम निकासा भइरहेको छ ।

सरकारले भन्यो– ब्रेकअपका कारण युवाहरु बिग्रँदै गएका छन्
न्यूजिल्याण्डका सामाजिक विकास र रोजगारी मन्त्री प्रियंका राधाकृष्णनले देशका १ हजार २ सय भन्दा बढी युवाहरूले ब्रेकअपको प्रारम्भिक अनुभवहरूको सामना गर्न सहयोग र समर्थन आवश्यक भएको बताए।

उनले भने, ‘हामीले ब्रेकअपलाई देशमा साझा चुनौतीका रूपमा चिन्यौँ । यो अभियानको लागि एउटा प्रमोशनल भिडियो पनि बनाइएको छ, जसमा ‘ब्रेकअप सक’ लेखिएको छ ।

उनले भने, ‘‘बायाँ देशलाई साझा चुनौतीका रूपमा पहिचान गरौं । यो अभियानको लागि एउटा प्रमोशनल भिडियो पनि बनाइएको छ, जसमा ‘ब्रेकअप सक्स’ लेखिएको छ । यसमा ब्रेकअपको पीडाले छटपटाएका युवाहरूका लागि एउटा आधिकारिक फोन, म्यासेज, इमेल, हेल्पलाई आदी छन् । यसलाई यूथलाइन नामका युवाहरूको एउटा समूहले चलाउने छ । यो हेल्पलाईनमार्फत १२ देखि २४ वर्ष उमेर समूहका युवाहरूलाई ब्रेकअपको पीडाबाट मुक्त हुन सघाउ पुर्याउँनेछ ।

यो हेल्पलाइन सञ्चालन गर्न सरकारले ३२ करोड रुपैयाँको कोष घोषणा गरेको छ । मन्त्री राधाकृष्णनले एक विज्ञप्तिमा भनेका छन् कि यो अरूलाई आफ्नो शक्ति, आफ्नो आत्माको आवाज र आफ्नो बलियो आत्म देखाउने एक प्रामाणिक तरिका हो ।