जनता टाइम्स

१३ चैत्र २०७९, सोमबार १६:०६

रुसी र युक्रेनी सडकमा अर्धनग्न घुम्दा बालीबासी हैरान


एजेन्सी, १३ चैत । गत वर्षदेखि, इन्डोनेसियाको बाली टापु युद्धको विनाशबाट शरण खोज्ने रूसी र युक्रेनी नागरिकहरूको लागि आश्रयस्थल बनेको छ। हजारौं युक्रेनीहरू रूसी बमबारीबाट बच्न यहाँ सरेका छन्, र धेरै रूसीहरू सेनामा भर्ती हुनबाट बच्न यहाँ सरेका छन् । वास्तवमा इन्डोनेसियाले दुवै देशका लागि भिसा अन अराइभलको सुविधा दिएको छ ।

तर पर्यटकको भीडमा अभ्यस्त बाली अहिले यी विदेशी पाहुनाको ताण्डवले हैरान छ ।

केही दिन अघि एक रुसी नागरिक यहाँको ७०० वर्ष पुरानो रुखमा चढे, त्यो बिनावस्त्र र सामाजिक सञ्जालमा फोटो पोष्ट गरे । एक भित्तिचित्र कलाकारले निजी सम्पत्तिमा युद्ध विरोधी कलाकृति कोरे। बालीका सडकमा आधा लुगा लगाएर हिँड्ने रुसी नागरिकहरू अहिले सामान्य भइसकेका छन् ।

विगत केही दिनयता बढ्दो दुईपाङ्ग्रे सवारी दुर्घटनाका लागि रुसी र युक्रेनी पर्यटकलाई स्थानीयले जिम्मेवार ठहर गरेका छन् । छोटो अवधिको पर्यटक भिसामा यहाँ आएका धेरै रुसी र युक्रेनी नागरिकले पनि जागिरका लागि आवेदन दिन थालेका छन् ।

स्थानीयहरूको गुनासोबाट पीडित बालीका गभर्नर वायन कोस्टरले इन्डोनेसियाली सरकारलाई रुस र युक्रेनलाई दिइने भिसा अन अराइभल सुविधा अन्त्य गर्न आग्रह गरेको बताएका छन् ।

बाली टापुमा पर्यटकहरूको भीड कुनै नौलो कुरा होइन । विगतमा पनि पर्यटकको ताण्डवका घटना भए पनि यसअघि यस्ता घटना न्यून थिए ।