जनता टाइम्स

८ आश्विन २०८०, सोमबार ०९:२४

शरीरले २७ प्रकारको प्रेम महसुस गर्छ : अनुसन्धान


एजेन्सी, ८ असोज । अन्वेषकहरूले मानव शरीरको नक्सा बनाएका छन् जसले प्रेमको विभिन्न भावना र यसको तीव्रता देखाउँदछ। फिनल्याण्डको आल्टो विश्वविद्यालयका अनुसन्धानकर्ताहरूले सयौं मानिसमा गरिएको सर्वेक्षणको तथ्याङ्क प्रयोग गरी यो नक्सा बनाएका हुन्। यी व्यक्तिहरूबाट २७ विभिन्न प्रकारका प्रेम अनुभवका बारेमा जानकारी संकलन गरिएको थियो ।

उदाहरणका लागि, रोमान्टिक प्रेम, यौन प्रेम, आमाबाबुको लागि माया, साथीहरू, अपरिचितहरू, प्रकृति, भगवान वा आफैलाई प्रेम । यी व्यक्तिहरूलाई यो पनि सोधिएको थियो कि उनीहरूले आफ्नो शरीरमा विभिन्न प्रकारको प्रेम महसुस गर्छन् र उनीहरूले शारीरिक र मानसिक रूपमा कति तीव्रताका साथ महसुस गर्छन्।

परिणामहरूले देखाए कि विभिन्न प्रकारका प्रेमहरू कमजोर देखि बलियो सम्म निरन्तर रूपमा शरीरमा महशुस हुन्छ । यो अध्ययन विज्ञान जर्नल ‘फिलोसोफिकल साइकोलोजी’ मा प्रकाशित भएको छ ।

प्रेमको तीव्रता
अन्वेषकहरूले रिपोर्टमा लेखेका छन् – प्रेमको तीव्र अनुभूति शरीरभरि महसुस भएको थियो । उच्च शिक्षा हासिल गर्दै आएका युवतीहरूले दिएको प्रतिक्रियाबाट यो कुरा बाहिर आएको हो ।

अध्ययनको संयोजन गर्ने दार्शनिक पार्टिल रिनेले भने, ‘यद्यपि यो अचम्मको कुरा होइन, यो ध्यान दिन लायक छ कि नजिकको सम्बन्धसँग जोडिएको प्रेमको भावनाहरू समान हुन्छन् र सबैभन्दा तीव्र रूपमा महसुस गरिन्छ।’

सर्वेक्षणमा सहभागीहरूलाई मानव शरीरको आकारमा रङ लगाउन भनिएको थियो ताकि उनीहरूले शरीरको कुन भागले प्रेमको भावना जगाउँछन् र उनीहरूले शारीरिक र मानसिक रूपमा विभिन्न तरिकामा कस्तो महसुस गर्छन् भनेर वर्णन गर्न सक्छन्। यो अनुभूति कति रमाइलो थियो र स्पर्श संग के सम्बन्ध थियो ? अन्तमा उनीहरूलाई प्रेमका प्रकारहरू बीचको निकटता मूल्याङ्कन गर्न भनियो ।

‘विशेष गरी एकअर्कासँग नजिक भएका प्रेमका प्रकारहरूमा यौन र रोमान्टिक पक्षहरू हुन्छन्,’ रिनेले भने। अनुसन्धानकर्ताहरूका अनुसार सबै प्रकारको प्रेम दिमागमा बढी महसुस हुन्छ तर शरीरका विभिन्न भागहरूमा यसको तीव्रता फरक(फरक हुन्छ। केहीले छातीलाई असर गर्छ, जबकि केहीलाई शरीरभरि महसुस गर्न सकिन्छ।