जनता टाइम्स

८ चैत्र २०८०, बिहीबार १५:५१

अन्ततः बन्ने नै भयो पृथ्वीमा छैटौं महासागर


लन्डन, ८ चैत । भू–वैज्ञानिकहरूले अब छैटौं महासागर महसुस गर्न थालेका छन्, र यो आशा गरिएको छ कि अफ्रिकी महादेश दुई भागमा विभाजित हुन सक्छ र छैटौं महासागर बन्न सक्छ । अफ्रिकामा बनेको छैटौं महासागरको अवधारणा निकै रोचक छ, जसमा वैज्ञानिकहरु अनुसन्धान गरिरहेका छन् । पृथ्वीको ७१ प्रतिशत भू–भाग पानीले ढाकेको छ र त्यहाँ जम्मा पाँच महासागर छन् । हालसम्म विश्वमा प्रशान्त, एट्लान्टिक, हिन्दु, दक्षिणी र आर्कटिक महासागरहरू छन् ।

टाइम्स अफ इन्डियामा प्रकाशित एक रिपोर्टका अनुसार भू–वैज्ञानिकहरूले अफ्रिकी महाद्वीपमा एउटा दुर्लभ भूगर्भीय घटना भइरहेकाले नयाँ महासागरको निर्माण हुन सक्ने दाबी गरेका छन् । अफ्रिकामा यो प्रक्रिया अफार त्रिभुजमा विकास हुँदैछ । अफार त्रिभुज एक भौगोलिक घटना हो, जहाँ तीन टेक्टोनिक प्लेटहरू न्युबियन, सोमाली र अरेबियन प्लेटहरू मिल्छन् । यो अफार क्षेत्र पूर्वी अफ्रिकासम्म फैलिएको छ । यहाँ बिस्तारै पृथ्वीमा दरार बढ्दै गएको छ ।

वैज्ञानिकहरुका अनुसार टेक्टोनिक प्लेटहरु क्रमशः अलग हुने कारणले यस्तो भएको हो र यो घटना लाखौं वर्षदेखि हुँदै आएको छ । यो घटना सन् २००५ मा इथियोपियामा पहिलोपटक प्रकाशमा आएको थियो, जहाँ वैज्ञानिकहरूले स्पष्ट रूपमा पृथ्वी दुई भागमा विभाजित भएको पत्ता लगाएका थिए । इथियोपियाको मरुभूमिमा ३५ माइल लामो दरार खुलेको छ । यसका कारण अफ्रिकी महादेश दुई भागमा टुक्रिने र विश्वमा छैटौं महासागर बन्न सक्ने वैज्ञानिकहरूले अनुमान गरेका छन् ।

यो पूर्णतया प्राकृतिक घटना हो। पृथ्वीको विस्तारको क्रममा लाखौं र करोडौं वर्ष पहिले यस्तै प्राकृतिक घटनाहरू भएको वैज्ञानिकहरू विश्वास गर्छन् । भू–वैज्ञानिकहरूले अनुमान गरेका छन् कि ५ मिलियन देखि १० मिलियन वर्षमा टेक्टोनिक्सका कारण अफ्रिकी महादेश दुई भागमा विभाजित हुनेछ, नयाँ महासागर बन्नेछ । यस्ता प्राकृतिक घटनाहरू वैज्ञानिक अनुसन्धानको विषय हुन् । यो पृथ्वीको विस्तारको एक भाग हो भनिन्छ । वैज्ञानिकहरूको अनुमान छ कि सृष्टिको सिद्धान्त विस्तारमा निर्भर गर्दछ । बिग ब्याङ्ग सिद्धान्तमा पनि यस्तै कुरा भनिएको छ ।